Üniversitelerin Kariyer Merkezlerine Uzaktan Eğitim Verildi


Yayınlama Zamanı 15-06-2020 08:56


Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, hem üniversiteden bu yıl mezun olacak veya staja başlayacak öğrenciler hem de yeni mezun yetenekleri kurumlarına kazandırmak isteyen firmalar için zorlu ve iyi yönetilmesi gereken Covid-19 tedbirleri sürecinde, üniversitelerin kariyer merkezlerine uzaktan eğitimleri ile destek olmayı sürdürüyor.

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından, üniversite öğrenci ve mezunlarımızın nitelikli istihdamını desteklemek amacıyla hayata geçirilen “Yetenek Kapısı” platformunun tanıtımı ile ilgili Türkiye ve KKTC’de bulunan üniversitelerin kariyer merkezlerine çevrimiçi eğitim verildi. Kariyer merkezlerinin hizmet çeşidi ve kalitesinin arttırılması çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen çevrimiçi eğitim, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığınca geliştirilen ve bir süre önce tüm kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetine sunduğu “Uzaktan Eğitim Kapısı” platformu aracılığıyla gerçekleştirildi.

Uzaktan Eğitim Kapısı sistemi üzerinden çevrimiçi olarak düzenlenen eğitime, Üniversitemiz Kariyer Merkezi’ni temsilen Merkez Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Fatma İnce ve Öğr. Gör. Öznur Özel katıldı. İki gün boyunca dört ayrı oturumda gerçekleştirilen eğitim ile üniversite öğrencisi ve mezunlarının kariyerlerine yön verebilmesinde etkin bir rolü olan kariyer merkezlerinin, Yetenek Kapısı sistemini daha etkin kullanarak hizmetlerini yaygınlaştırması hedeflendi. Eğitimde, kariyer merkezleri çalışanlarına “Yetenek Kapısı” platformunun öğrenci/mezun, işveren ve üniversite girişleri ve kullanımları hakkında kapsamlı bilgi verildi.

Öğrenci ve mezunlar, Yetenek Kapısı’nda oluşturdukları profillerle yüzlerce farklı işveren tarafından ilan edilen iş ve staj fırsatları ile kariyerlerine ilk adımlarını atabilecek, üniversitelerinde gerçekleşecek olan kariyer fuarları ve etkinliklere de platform üzerinden başvurabilecek. Yetenek Kapısı aracılığıyla öğrenci ve mezunlar, binlerce işverenin ilanına iş başvuruları yapabilecek ve aynı zamanda üniversite kariyer merkezlerinde istihdam edilen Kariyer Uzmanlarından doğrudan danışmanlık alabilecekler.