Tıp Fakültemizin 2019-2020 Eğitim Dönemi Mezuniyet Töreni Gerçekleşti


Yayınlama Zamanı 24-07-2020 12:29


Üniversitemiz Tıp Fakültesi 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni; 17 Temmuz Cuma günü, COVID-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe gözetilerek ve sınırlı katılımla Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezinde düzenlendi.

Törene; Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Kaya, Üniversitemiz Tıp Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Mukadder Çalıkoğlu ve Prof. Dr. Şükrü Hakan Kaleağası, Tıp Fakültesi akademik ve idari personeli ile ilk 3’e giren mezun öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan mezuniyet töreninde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, hekimliğin maddiyatla ölçülemez bir meslek olduğunu belirtti. Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Vatanın bölünmez bütünlüğünü, ülke sevgisini, milli manevi değerlere bağlılığı, hastanın iyiliğini, empatisini lütfen ihmal etmeyin. Çünkü özellikle vatan sevgisi, ülke sevgisi, insan sevgisi olmayan bir hekim; dünyanın en zekisi de olsa, bilgisi en fazla olanı da olsa hiçbir işe yaramaz.” dedi.

Bu yıl pandemi nedeniyle her anlamda zor bir dönemden geçildiğini belirten Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Pandemi, öngörülemez bir sorun olarak hayatımıza girdi. Zor bir dönemden geçiyoruz. Ancak daha zor zamanlardan da geçildi. Bu ülke Kurtuluş Savaşı’nı da yaşadı. Mezun verilemeyen yıllar oldu. Yaşadığımız pandemiyle birlikte uzaktan eğitime geçildi. Aynı anda 8 bin öğrenciye uzaktan ders vermek zorunda kaldık. Bu kolay bir durum değildi. Yılmadan çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’de ilk 5’e, dünyada ise ilk 500’e girme hedefimiz var. Bu çok uzak bir hedef de değil. Hedefimize adım adım yaklaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Ailelere ve Tıp Fakültesi akademik ve idari personeline de teşekkürlerini ileten Rektörümüz Prof. Dr: Çamsarı,  fakülte mezunlarından dereceye giren ilk 3’ün kadın öğrencilerden oluşmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk ise 17. dönem mezunlarıyla birlikte, Tıp Fakültemiz mezun sayısının toplam 1593’e ulaştığını ifade etti. Öğretim üyelerine ve dereceye giren öğrencilere bu süreçte verdikleri emek nedeniyle teşekkür eden Prof. Dr. Öztürk, “Fakültemizin amacı; üst düzeyde bilgi, beceri ve tutumlarla donanmış, mesleği etik kuralları gözeterek uygulayan, yaşam boyu öğrenmeyi amaçlayan, ülkenin sağlık sorunlarını bilen, çağdaş, araştırmacı ve sorgulayıcı hekimler yetiştirmektir. Sevgili mezunlarımız, ülkenin farklı yerlerine gidip hizmete başladığınızda, mevcut koşullara göre elinizden gelenin en iyisini yapmak durumundasınız. İçinizden, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olarak çok değerli bilim insanları çıkacağını umut ediyorum. Ülkemizin gelişmesi için iyi yetişmiş hekimlere ve özellikle bilim insanlarına çok ihtiyaç var.” diye konuştu.

Dönem birincisi Dr. Saynur Şimşek ise aynı zamanda tüm mezun arkadaşları adına yaptığı konuşmada; öğrenciliğin sona erdiği, gerçek hekimliğin başladığı bu dönemden itibaren Mersin Üniversitesi'ni ve Tıp Fakültesi'ni en iyi şekilde temsil edeceklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından Üniversitemiz Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç  Dr. Oya Ögenler; pandemi nedeniyle ilk defa uyguladıkları ve birbirlerine dokunmadan sağ ellerini kalplerine götürerek gerçekleştirdikleri törenle, en başarılı ilk 3 mezuna Hipokrat Yeminlerini ettirdi.

Törende daha sonra 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı dönem birincisi Dr. Saynur Şimşek tarafından yaş kütüğüne plaket çakıldı.

Dönem birincisi Dr. Saynur Şimşek’e temsili diploması ve hediyesi Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı tarafından takdim edildi. Dönem ikincisi Dr. Nurcan Yiğit, temsili diplomasını ve hediyesini Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Kaya’nın ve dönem üçüncüsü Dr. Ayşe Kirik ise temsili diplomasını ve hediyesini Tıp Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk’ün elinden aldılar.

Diploma töreninin ardından; Tıp Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk’ün, mezuniyet töreninde emeği geçen Tıp Fakültemizde görevli Prof. Dr. Şakir Necat Yılmaz ve Doç. Dr. Oya Ögenler’e Teşekkür Belgesi takdim etti.

Tören, mezun olan en başarılı ilk 3 hekimin kep atmasıyla sona erdi.

Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü